Yeni trend “Conscionista”


“ Dolaplarımız büyüdükçe büyüyor. Alışverişler hiç bitmiyor. Her gün eve elimizde küçük ya da büyük bir poşetle giriyoruz. Ama gerçekte ne arıyoruz ve neden bulamıyoruz? ”

Bugün ne giysem ? Smart casual, klasik, spor kıyafet ? Hangi ayakkabı, hangi aksesuar ?

Tıka basa dolapların içinde o gün giyecek kıyafeti bulamamanın verdiği huzursuzluk veya sabah giydiğin kıyafet içinde gün boyu kendini mutsuz hissetmek…

Bu durumdan kurtulmak için ise tek çare ise SADELEŞMEK !

Dünyadaki yeni akım “CONSCIONISTA” yani bilinçli tüketim namı diğer sürdürülebilir moda dünyada hızla yerini alıyor. Her geçen gün tasarımcıların ve firmaların bu alana yönelimi artıyor. Stella Mccartney, Lucy Tammam, Sharlom Harlow gibi tasarımcılar ve H&M gibi markalar koleksiyonları ile sürdürülebilir modaya destek vermeye başladı. The National Association of Sustainable Fashion Designers /Ulusal Sürdürülebilir Moda Tasarımcıları Derneği – ABD gibi dernekler de moda sektöründeki hissedarlara sürdürülebilir ve çevreci moda alanlarında önemli kazanımlar sağlıyor. Bu akım insana, çevreye ve cüzdanımıza fayda sağlayacak.

H&M conscious
İhtiyacımız kadar ürünle yaşamaya başlamak ve günlük hayatımızda kullandığımız ürün sayısını azaltmak kendimize ayırdığımız zamanı artırdığı kadar her gün kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlayacak. İnsan sağlığına zararlı ürün kullanmayan, hayvan haklarına saygılı, çevreyi kirletmeyen marka sayısındaki artış hayat kalitemizi artıracak ve sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmamızı sağlayacak. Modada sürdürebilirlik veya sürdürebilir moda yaratmak önümüzdeki yılların vazgeçilmezi haline gelecek.

Nasıl CONSCIONISTA (konşinista) olunur?

Azaltmaya, tekrar kullanmaya ve geri dönüşüme özen gösterin. Yöresel ürünleri tercih edip, mahalli satıcılardan alışveriş edin. Tüketimi en çok pompalayan ülke olan ABD’de de sadeleşmek adına birçok yayın çıktı ve çıkmaya devam ediyor. “100 kişisel ürünle yaşamak” üzerine David Michael Bruno’nun çabaları, Mary Lambert’in “100’e sahip olmak” adlı kitabı çevreye ve insana saygılı birçok kişinin dikkatini çekti ve takipçi sayısını artırdı.

David Michael Bruno’a göre sadeleşmek için 3 konuya dikkat etmemiz gerekiyor.

1. AZALT – mevcutta sahip olduğun eşya sayısını azalt
2. KARŞI KOY – ilave her yeni ürüne karşı koy
3. YENİDEN ŞEKİLLENDİR – bakış açını değiştir

Dolapları sadeleştirip hayata yer açmak için tıklayın…

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/