Uçakta ağlamayan çocuk için 10 öneri

Uçak seyahatleri, eğer business uçmuyorsanız, alan bakımından çok konforlu değildir. Bu dar ortama bir de ağlayan bir çocuk eklenirse durum çekilmez olur. Koridorda bilet numarasını arayan kişiler çoğunlukla bu nedenle etrafı çaktırmadan kolaçan eder, çoklukla da yanlarına bir çocuk gelmemesi için dua ederler. Uçakta ağlayan bir çocuktan daha kötüsü ne olabilir, sorusunun cevabı ise tabi ki ağlayan 2 çocuktur:) Hele de ağlayan çocuk sizinse, durumunuz daha da vahim bir hal alır.

Çocukluğumdan beri, uçak seyahatlerinde neden yabancıların çocukları ağlamıyor, tepinmiyor, huysuzluk etmiyor da bizimkiler ortalığı birbirine katıyor, hostesleri emre amade ediyor bilemedim. Bu tam bir tez konusu bence. Doğumlarının 40.gününden itibaren, çocuklarla sıklıkla seyahat eden bir ikiz annesi olarak bu durumun mahçup tarafı olmamak için de kendi adıma maksimum özen gösterdiğimi söyleyebilirim. “Benim çocuklarım ağlamayacak” diye iddialı yaklaşımlarım, Allah’ın da yardımıyla gerçekleşti. Ancak bu durumun beni, yanımızda oturacak kişilerin “Eyvah, 2 çocuk birden!” bakışından da kurtaramadığını söylemeliyim. Aynı kişilerin seyahat sonundaki tebrik ve teşekkür konuşmalarının verdiği haklı gurura istinaden de uçak yolculuğu sırasında yaptıklarımızı küçük çocuğu olanların faydalanabileceğini düşünerek paylaşmak istiyorum.

1. Hava limanına zamanında, koşuşturmasız bir şekilde geldiğinizden emin olun. Unutmayın sizin stresinizi çocuklar yansıtacaktır.

2. Uçağa binmeden önceki 1 saati çocukların hareket etmesine olanak verecek şekilde planlayın. Yürümeye yeni başlayanlar için egzersiz saati, daha büyük çocuklar içinse oyun saati gibi düşünebilirsiniz. Özellikle 3 saat üzeri uçuşların öncesinde bol hareketli aktivite yapılmış olmasına dikkat edin. Uçak yolculuğunda hareket edemeyecek olan çocukların enerjisinin boşaltmalarına imkan verin.

3. Seyahati eğlenceli hale getirmek için çocukların kendilerinin taşıyabileceği minik çantalar hazırlayın. Diğer yolcuların vereceği olumlu tepkiler de çocukları pozitif etkiler. “Trunki” tarzı çantalar ise hem taşınabilirlik açısından hem de çocuklar yorulduğunda oturabildikleri için çok faydalı. Hatta havaalanında yürümek istemeyen çocuğunuzu bavullarının üzerinde taşıyarak uçağa mutlu bir giriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

4. Uçağa binmeden önce mutlaka tuvaletleri kullanmalarını sağlayın, küçük bebeklerin altını kuru da olsa son kez değiştirin.

5. Uçak kalkış ve inişlerinde basınçtan dolayı kulaklarında baskı hissedeceklerini çocuklara daha öncesinde anlatın ve bu zaman dilimlerinde sakız çiğnetin, lolipop yedirin veya hiçbir şey yoksa ağızlarını açıp “aaa” diye sessizce bağırmalarını isteyin. Çocuklar belirsizlik durumlarında kendilerini güvende hissetmezler, bu nedenle ayrıntılarla ilgili bilgilendirin. Bir müddet sonra bu hareketin bir uçak ritüeli haline geldiğini göreceksiniz.

6. Hem kendiniz hem de çocuklar için yedek kıyafet bulundurun. Kimse ıslak veya kirli bir giysi ile seyahat etmek istemez. Kalın kıyafetler yerine kat kat ince kıyafetler giydirin, hava sıcaklığına göre kıyafetleri çıkarıp giydirebilirsiniz. Özellikle uçuş esnasındaki hava sıcaklıklarının çocukları rahatsız etmediğinden emin olun

7. Çocukların dikkatini çekecek küçük oyuncaklar hazırlayın. Oyuncak sayısını her 15 dakikaya 1 oyuncak olarak hesaplayabilirsiniz. En önemli nokta bu oyuncakları tek seferde çocuğun önüne çıkarmayın. Mevcut oyunda sıkılmaya başladığında yeni bir sürpriz olduğunu söyleyin ve tahmin etmesini bekleyin. Bu küçük oyuncakların hepsi yeni olmak zorunda da değil. Önemli olan çocuğunuzun bir müddettir bu oyuncaklarla oynamamış olması. Oyuncakları küçük hediye paketi haline getirirseniz mutlulukları daha da artacaktır.

8. Yanınıza aldığınız oyuncakların çok karmaşık ve çok parçalı olmamasına özen gösterin. Boyama kitabı, boyama kalemleri, oyun hamuru, küçük yumuşak oyuncaklar, renkli hikaye kitapları, küçük kuklalar kurtarıcınız olacaktır. Tabletler de özellikle uzun yolculuklar için can kurtarandır. Uçuş uzunluğuna ve uçakta verilen film servisine göre tabletlere ek film ve ek oyun indirdiğinize emin olun.

9. Küçük atıştırmalıklar da zaman geçirmek için birebirdir. Dikkat edilmesi gereken aşırı kremalı, çabuk bozulabilen yiyeceklerden ve büyük boy paketlerden kaçınmak. Her bir yiyecek ve meyve suyunu küçük ve tek kullanımda bitecek boyutta olanlarından seçin. Çocuklara aşırı şeker yüklemesi yapmayın, sonuçta seyahat boyunca oturmalarını bekliyoruz, unutmayın. Baş ağrısını önlemek için çocukların saat başı su içtiğinden emin olun.

10. Birden fazla çocukla seyahat ediyorsanız her çocuk için ayrı ayrı hazırlık yapmayı unutmayın. En kötü durum tek bir oyuncağın veya tek bir çikolatanın paylaşılamama durumudur, dikkat edin.

Son olarak “Allahım yüzümü kara çıkarma” diye dua edin :)

İyi yolculuklar …

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/