sadeleşiyoruz

Doğanın yeniden canlandığı, içimizin kıpır kıpır olduğu bahar ayları dolaplarımızı sadeleştirmek ve hayata zaman açmak için ideal bir zaman.

Bir önceki yazımda hayatı kolaylaştırmak için 100 kişisel ürünle yaşamaktan bahsetmiştim. Bu 100 eşyaya ne dahil diye soracak olursanız; kıyafet, ayakkabı, çorap, iç çamaşır, banyo malzemeleri, makyaj malzemeleri gibi günlük hayatta kullandığımız tüm ürünler dahil. Kulağa imkansız geliyor değil mi?

Eğer bu akıma henüz katılmadıysanız sıkı durun. Kişisel olarak ben 100 eşyaya daha yeni yeni adapte olmuşken, dönemsel kıyafetlerde 32-37 gibi rakamlar konuşulmaya başlandı. Y kuşağının hayata bakışı, marka bağımsız şıklığa önem verişi, genel olarak insanların çevreye olan duyarlılığın artması ve kişisel zaman yaratma ihtiyacının artması bu akımı destekliyor.

SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ! Bu bir yaşam tarzı olduğu için öncelikli olarak bilmemiz gereken aceleye gerek yok. Düzenlemeleri sindire sindire, zamana yayarak yapmanız sizi daha da mutlu edecek.

100 kişisel eşya ile yaşamak bana ne kazandıracak?

ZAMAN – Hergün dolabın başında ne giysem diye harcadığınız zaman, onlarca giysinin temizlenmesi, eşyaların düzenlenmesi için harcadığınız zaman, alışverişte harcadığınız zaman size kalacak.

PARA – Birçok araştırma ürün satın almaya ile elde edilen tatminin çok kısa süreli olduğunu, buna karşılık seyahat, konser, tiyatro, sinema gibi aktivitelerin daha uzun süreli tatmin yarattığını ortaya koyuyor. Sözün özü paranızı kıyafete, ev eşyasına harcamak yerine bir konsere, kısa veya uzun bir seyahate gitmek sizi çok daha mutlu edecek. Tabi oluşacak bu estra parayı biriktirmeyi de tercih edebilirsiniz ;)

YER – Daha az eşya ile artık daha büyük bir dolaba veya daha büyük bir eve ihtiyacınız kalmayacak. Eşyaların azalması ile oluşacak boşluklar size istediğiniz ekstra alanı yaratacak.

Kişisel eşya sayımı 100 adede nasıl düşürebilirim ?

GARDIROP DETOKSU- Öncelikli olarak dolaplarınızı tamamen boşaltın. İçlerinden en sevdiğiniz parçaları dolaba yeniden asın.(en sevdiğiniz pantalon, etek, elbise, gömlek, t-shirt, fular vb ). İlk 30 parçada stiliniz belli olacak. Giydiğiniz zaman kendinizi beğenmediğiniz iyi hissetmediğiniz, eskiyen, modası geçtiğini düşündüğünüz parçaları ayırın. Yeni fakat bir nedenle sevmediğiniz, ancak çok para verdiğiniz için kıyamadığınız parçaları da ayırın. Ayırdığınız parçaları ihtiyacı olanlara verebilir, kilo değişimi gibi nedenlerle kullanamadığınız parçaları arkadaşlarınızla paylaşabilir veya www.modacruz.com gibi internet siteleri aracılığı ile satabilirsiniz. Bu giymediğiniz eşyalardan hemen vazgeçmek istemediklerinizi de bir kutuya koyup kaldırabilir, sezon sonuna kadar bu kutuya ihtiyaç duymazsanız kutuyu olduğu gibi gönderebilirsiniz.

KOZMETİK & BANYO MALZEMELERİ – Kozmetik malzemeleri almayı çok seviyoruz. Hepsini kullanmasak da varlığı bizleri mutlu ediyor. Selülit kremleri, maskeler, gece kremleri, çeşit çeşit kokulu duş jelleri dolaplarımızı dolduruyor. Acaba bu ürünlerin ne kadarını efektif olarak kullanıyorsunuz? Kaç tane maskaranız, kaç rujunuz, kaç ojeniz var? İndirimden kaç tane şampuan kaç tane duş jeli aldınız? Aklınızda 100 hedefi varsa, önümüzdeki donem boyunca yeni ürün alımına paydos. Dolaplarınızın yavaş yavaş boşalmaya başladığını görünce kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Unutmayın hedefimiz az ama kaliteli ürün kullanımı.

AYAKKABILAR – Ahhh ayakkabılar! En zor kısım burası. Öncelikli olarak 2 sezondur kullanmadığınız ayakkabılardan kurtulun, emin olun bir daha giymeyeceksiniz. Yeni sezonun büyüsüne kapılmayın. Mevcut ayakkabılarınızı gözden geçirin ve gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını tespit edin. İlla da almak istediğiniz bir model olursa sezon sonunu bekleyin :)

ÇANTA & AKSESUAR – Çanta ve aksesuar tarzımızın aynası. Bu nedenle kaliteli olmasına ve uzun süreli kullanıma uygun olmasına özen gösterin. Gardrobunuzu oluşturan, stilinizi yansıtan kıyafetlerinizle uyum içindeki çantalarınızı ayırıp diğerlerini ihtiyacı olanlara gönderebilirsiniz.

Kolay gelsin :)

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/