Kleopatra güzellik reçetesinden “Ruşeym Yağı”

Sağlığıma, yediğime, içtiğime dikkat ettiğim ve doğal ürünleri mümkün olduğunca kullanmaya çalıştığım için arkadaşlarımdan bu ürünlerin içeriğine dair çokça soru geliyor. Fırsat buldukça sizlere bu yağları, tohumları ve kullandığım diğer destek ürünlerini paylaşacağım. Dikkat; yazdıklarım tamamen kişisel tavsiye ve görüşlerimi içerir :)

Paylaşmak istediğim ilk ürün, etkili olduğuna inandığım buğday ruşeymi yağı. Yurt dışında oldukça fazla kullanılan ancak ülkemizde henüz gerekli ilgiyi göremeyen buğday ruşeymi (wheat germ) popüler olacağı zamanı bekliyor… Yüksek miktarda A, E ve B1 vitamini, folik asit ve proteinler gibi önemli besin öğelerini içeren ruşeym faydalı gençlik iksirlerinden biri. Babam küçüklüğümüzden beri Kleopatra’nın gençlik reçetelerinden biriymiş diye hem kendi yer, hem de bize yedirirdi.

Ruşeym, buğday taneciğinin filizi ya da çimlenen kısmına verilen isim. Aynı zamanda buğdayın embriyosu. Bitkinin bir nevi minyatür haldeki taslağı, gelişerek buğday bitkisinin oluşumunu sağlayan temel taşı diyebiliriz. Buğdayın işlenerek una dönüştürülmesi sürecinde özel ayrıştırma işlemleri sonucunda 1 tonundan sadece 1 kilogram ruşeym elde edilebildiğinden de oldukça kıymetli.

Buğday ruşeymi unun raf ömrünü kısalttığı için son 50 yıl içerisinde undan çıkarılmış. Böylece unun raf ömrü 6 aydan 2 yıla kadar uzatılmış, ancak yediğimiz ekmeğin besin değerleri büyük oranda azalmış.

Buğday ruşeyminin un üretimi sırasında ayrıştırılan bitkisel yağ kompozisyonu, doğal yağlar arasında içeriği en zengin olanlardan biri. Vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan almamız gereken Omega-3,6,9 yağ asitlerini beraber barındırıyor. Ruşeym yağını beslenme planımıza almak birçok açıdan faydalı. Artık ruşeym yağını yağ formatında ve tablet olarak bulabileceğiniz için düzenli kullanımı da kolay hale geldi.

Ancak bu yağları seçerken, endüstriyel üretim esnasında besin değerini, içerik ve özelliklerini etkileyecek herhangi bir fiziksel ya da kimyasal işleme maruz kalıp kalmadığına dikkat edilmesi önemli. İleri teknoloji CO2 ekstraksiyonu ile elde edilen ürünler gerek saflık, gerekse kalite açısından soğuk presle elde edilen yağlara nazaran çok daha kaliteli oluyormuş. Benim 6 ay önce tanıştığım ve kullanmaya başladığım Tabia marka ürünlerini bu nedenle tavsiye ederim. Tohumların içeriği bozulmadan tüm saflığıyla kullanımınıza sunuyorlar.

bugday-ruseym

Ruşeym yağını diyetimize eklemek için 7 neden

Yaşlanma etkilerini geciktirir

Ruşeym içinde yüksek miktarlarda antioksidan ve anti-aging özelliği barındırır ve bunlar kanser, kalp hastalıkları gibi bir sürü hastalığın önlenmesinde yardımcı olur. Hücre yenilemesini sağlayan folik asit sayesinde kırışıklık ve erken yaşlanma belirtilerini de azaltır. Derinizin ve saçlarınızın dokusunu korur ve olası deri hastalıklarını engellemede yardımcı olur.

Kolesterolü Düşürür

Fitosteroller açısından oldukça zengindir. Kolesterol ile benzer molekül yapısındaki bu kimyasallar, bağırsaklarından kolesterol alımını azaltarak, kandaki kolesterol seviyesini dengeler.Kötü kolesterol seviyesini büyük ölçüde aşağıya çeker ve kan dolaşımını hızlandırır, bu sayede kalbiniz sağlıklı kalır. Hızlanmış kan dolaşımı saç ve deri sağlığında da önemli bir yer tutar.

Doku Yenilenmesini Sağlar

İçinde barındırdığı B vitamin sayesinde ruşeym yağı hasar görmüş dokuların onarılmasında ve yeni doku üretilmesinde yardımcı bir etkendir. Mineral ve vitaminlerin hücrelerimize ulaşımını hızlandırır.

Enerji artırır

Polikozanol içeriği sayesinde zindelik verir. Halsizlik, yorgunluk ya da yoğun bir iş temposu ile çalışma durumunda enerji seviyenizin yükselmesine yardımcı olur.

İçindeki saturated primary alcohol octacosanl kaslardaki enerjiyi artırır. Bu yüzden sporcuların ruşeym yağı kullanması yararlıdır. Ruşeym yağı egzersiz sırasında oksijen salınımını sağlar ve enerji verir.

Omega-3,6,9 yağ asitlerini dengeli bir şekilde içerir.

Tek bir çeşit yağ ile beslenen bireylerde yağ asitleri eksiklikleri görülebilir. Buğday ruşeyminde yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asitleri bulunmaktadır. Doymamış yağ asitleri kan yapımını destekler, kalp – damar sistemini koruyarak, kan dolaşımını olumlu etkiler. Buğday Ruşeym Yağı kullanan bireylerde, bitkisel omega-3 ihtiyacı karşılanmış olur. Ruşeym yağı içindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde sinir sistemini düzenler ve kendinizi daha mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlar.

Deri problemlerini önler

İçeriğinde bulunan yoğun E vitamin sayesinde cildi daha sağlıklı hale getirir.Cildi besler ve yenilenmesini sağlar. Güneş sonrasında rahatlama isteyenler için doğru bir doğal alternatif olabilir.

Bölgesel yağlanmayla savaşır

Ruşeym yağı fazla yağlarla savaşır ve düzenli kullanıldığında vücudunuzdaki fazla yağların atılmasına yardımcı olur. Düzenli kullanıldığında gözle görülür sonuçlar verdiği için her türlü diyet programının içine rahatlıkla eklenebilir.

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/