Mutluluğun Formülü

10 yıl önce ilk çıktığında okuduğum Robin Sharma’nın Ferrari’sini Satan Bilge romanını, bir kaç hafta önce yeniden okuma isteği duyuyorum. Böyle zamanlarda yeni bir mesaj alacağımı hissederek, yeni kazanımlara açık olarak yeniden başlıyorum ilk kez okuma heyecanıyla. Biliyorum ki geçen 10 yılın tecrübesi, yaşanmışlıkları farklı bir bakış açısını getirecek beraberinde.

Ferrari’sini Satan Bilge, Robin Sharma’nın 26 ülkede 17’den fazla dile çevirisi yapılmış meşhur romanı. Sıradan bir kişisel gelişim kitabı olarak kesinlikle düşünülmemeli bu eser. Hikaye basit. Anlatımı kolay. Ama çok derin anlamlar içeriyor.

Kitap çok ünlü ve başarılı bir avukat olan Julian’ın önemli bir duruşma sırasında, kalp krizi geçirmesiyle hayatın anlamını yeniden sorgulamasını anlatıyor. Ferrari, zenginliği simgeleyen bir metafor olarak kullanılmış, ama asıl zenginliğin maneviyatta olduğu temel konu olarak alınmış. Maddiyatın hayatınızda olması gerektiği kadar olması, hayatın amacı haline gelmemesi gerektiğini işlenmiş. “Birinci sırada duygularınızı besleyecek başka şeylere ihtiyacınız var. Mutluluğun sırrı basit. Gerçekten yapmayı sevdiğiniz şeyi bulun ve sonra bütün enerjinizi onu gerçekleştirmek için harcayın.” diyor Robin Sharma.

Kitaptaki en can alıcı sözlerden biri de “Her gün uyandığında kendine şu basit soruyu sorduğunu hayal et: ‘Bu son günüm olsa ne yapardım?’ Sonra ailene, iş arkadaşlarına ve hatta tanımadığın insanlara nasıl davranacağını düşün. Her anını sonuna kadar nasıl üretken ve hareketli yaşayacağını düşün. Ölüm döşeği sorusu tek başına bile yaşamını değiştirecek güce sahiptir. Günlerini enerjiyle dolduracak, yaptığın her şeye lezzet ve ruh katacaktır. Ertelediğin tüm anlamlı şeylere odaklanmaya başlayacak, seni kriz ve kaos bataklığına sürükleyen tüm o sözde sevimli şeylere boş yere zaman harcamayı bırakacaksın.”

Çokça kişisel gelişim kitabı okuyanlar için bunlar kulağa bilindik sözler gibi gelse de kitabı farklılaştıran nokta, akılda kalıcı sade bir anlatım ve kolay uygulama yöntemleriyle hedeflenen erdemlere ulaşılma yolunun gösteriliyor olması.

Robin Sharma’ya göre mutluluğu getiren aydınlanmış bir yaşam için 7 temel erdeme sahip olmak gerekli; zihninin ustası ol, amacını izle, sürekli kişisel gelişim ve ilerleme anlamına gelen Kaizen’i uygula, disiplinli yaşa, zamanına saygı göster, başkalarına yardım et ve anı kucakla. Bu erdemlere ulaşmak için de yaşantını şekillendir ve belli ritüelleri uygula.

Ferrari'sini Satan Bilge

Zihninin ustası ol
“Mutluluğun sırrı basittir. Gerçekten yapmayı sevdiğiniz bir şey bulun ve sonra tüm enerjinizi onu gerçekleştirmeye yöneltin. Bunu yaptığınızda yaşamınız zenginleşir ve tüm arzularınız kolayca ve fazlasıyla gerçekleşir.”

Amacını izle
“Dizginlenmemiş bir coşku ile yaşamanın önemini hiçbir zaman unutma. Tüm canlı varlıklardaki özel güzellikleri görmeyi ihmal etme. Bugün ve şu an bize verilmiş bir hediyedir. Amaçlarına odaklanmaya devam et. Evren geri kalan her şeyi halledecektir.”

Kaizen’i uygula
“Evren cesur olanın yanındadır. Yaşamını en yüksek düzeyine ulaştırmayı başardığında, ruhun gücü sana kılavuzluk edecek ve seni muhteşem hazinelerle dolu büyülü bir yere götürecektir.”

Disiplinli yaşa
“Zihin kalene sinsice girip yerleşmiş zayıf düşüncelere karşı savaş. Sonunda onlar istenmediklerini anlayacak ve varlıkları hoş karşılanmayan konuklar gibi kaleyi terk edecektir.”

Zamanına saygı göster
“Ellerimizden kum taneleri gibi akıp giden zaman asla geri gelmez. Zamanı erken yaşlardan itibaren akıllıca kullananlar zengin, üretken ve doyuma ulaştıkları bir yaşamla ödüllendirilir.”

Başkalarına yardım et
“Yapabileceğin en soylu davranışın başkalarına bir şeyler vermek olduğunu anlamalısın. Daha üstün amaçlara odaklanmaya başla.”

Anı kucakla
“Hepimiz burada özel bir nedenle bulunuyoruz. Geçmişinin esiri olmayı bırak. Geleceğinin mimarı ol.”

Hayatın erdemlerine ulaşabilmek için günlük yaşantını disiplinli bir şekilde kontrol altına almalı ve Sharma’nın ışık saçan yaşamın on ritüelini uygulamalısın.

Yalnızlık Ritüeli
Her gün aynı saatlerde yalnız kalarak ruhu dinlendirmek insana iç huzur, iç sessizlik, derin iyilik ve sınırsız enerji hali sağlar. Tamamıyla yalnız kalacağın zamanı sabahları erken kalkarak yaratabilirsin.

Fiziksel Ritüel
Bedeni egzersizlerle beslemek, vücudun kendi doğal canlılığına dönmesine yardımcı olur. Haftada en az dört gün bedenini çalıştır. En basit yapacağın evinin çevresinde yapacağın yürüyüşlerdir.

Yaşam Gıdası Ritüeli
Doğal gıdalarla, taze sebze, meyve ve tahıllarla beslenmek, vücudun sağlıklı ve dinç olmasını sağlar.

Bereketli Bilgi Ritüeli
İnsan hayatı boyunca öğrenmeli ve öğrendiklerini kendisinin ve çevredekilerin iyiliğini esas alarak geliştirmelidir. Düzenli okumak bunun için en iyi yöntemdir. Her gün 30 dakika sana huzur veren ve seni mutlu eden bir kitap oku.

Kendin Hakkında Düşünme Ritüeli
Biten her günün sonunda tüm davranışlarını gözden geçirip, doğru ve yanlış davranışlarını belirlemek ileriki günler için faydalı olacaktır.

Erken Uyanma Ritüeli
Normal ve sağlıklı bir insan için altı saat uyku yeterlidir. Güneşin doğuşunu izlemek, kişinin yaşam enerjisini ortaya çıkarır. Duygusal ve fiziksel canlılığını tazeler. Uykunun süresinden ziyade kalitesi önemlidir. Kesintisiz altı saatlik uyku yeterlidir.

Müzik Ritüeli
Müzik ruhun gıdasıdır. İnsanı motive eden en iyi araçlardan birisi müziktir. Her gün mutlaka müzik dinlemek için zaman ayır.

Sözcükleri Tekrarlama Ritüeli
Kelimeler insan zihni için güçlü etkilere sahiptir. Başarıya ulaşmak için zihnini güçlendirecek mantraları tekrarla.

Ahenkli Karakter Ritüeli
İnsanın her gün artan biçimde kendisini geliştirmesi gerekir. Yaptıklarımız alışkanlıklarımızı oluşturur. Alışkanlıklar ise hayatımızı yönlendirir.

Sadelik Ritüeli
Hayatının önceliklerine göre, önemli ve anlamlı şeylere odaklanarak yaşamını sadeleştir.

Kitabı okurken fark ediyorum ki özellikle son yıllarda farkındalığım artmış, geçmişe göre bayağı bir yol kat etmişim, ama aynı zamanda anlıyorum ki daha gidecek çok yolum var. Son yılların temel taşları olan çocukların büyümesi, kariyerde yükselme, pozisyon değişiklikleri, kurumsal hayatın bana mutluluk getirmediğini anlamam ve nihayet işten ayrılmamla başlayan yeni bir yola girmiş oldum. Beni tanıyanların bildiği üzere çok pahalı zevkleri olan birisi hiçbir zaman olmadım zaten. Bir kitaptan bir kahveden keyif alabilmek, güzel müzik dinleyebilmek için zaman ayırabilmek, spor yapabilmek, dostlarla zaman geçirmek, çocuklarımın büyümesine tanık olabilmek, onları okuldan alabilmek, sabah kahvaltılarını hazırlayabilmek, arkadaşlarını tanımak benim için birer mutluluk kaynağı. Hayatımı sadeleştirdikçe, hem madden hem de ruhen hayatımı bir nevi detoksladıkça eskisine göre çok daha huzurlu hissediyorum. Şimdi hayatın kalanı için yeniden planlama ve disiplinli bir şekilde ritüelleri uygulama zamanı.

Siz de sevdiğiniz ve değer verdiğiniz şeylere zaman ayıramadığına, işinizin hayatınızın büyük bir bölümünü kapladığına inananlardansanız, işinize devam ederken dahi kendinize zaman ayırmak konusunda yolunuzu aydınlatan bir fener olarak bu kitabı referans alabilirsiniz.

Henüz okumadıysanız mutlaka okuyun derim.

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/