Kasmadan tasarruf etmenizi sağlayacak 10 davranis

Para kolay kazanılmıyor, ama malesef cok kolay harcaniyor. Hedeflerimize ve hayallerimize para ayırabilmek icin tasarruf gerekli. Para konuları sizi sıkıyorsa, kredi kartı borcunuz kabusa dönüştüyse bir an önce harcamalarınızı gözden geçirmekte fayda var. Tasarruflu olmak, bilinçli tüketici olmak ve kazancını yatırıma dönüştürmek için 10 pratik davranışı uygulayabilirsin.

Gelir ve giderinizi bütçeleyin !
Gelen belli, giden belli demeyin. Tüm hane halkı bir masanın çevresinde oturun ve aylık harcamalarınızı bütçeleyin. Elektrik, su, doğalgaz, internet gibi tüm faturalarınız, market, giyim, ulaşım ve eğlence harcamalarınız için aylık bir tutar belirleyin ve bu hedeflere sadık kalın. Ay sonunda bu paralar nereye gitti dememek için yaptığınız harcamaları not edin.

Alışveriş için doğru zamanı secin, doğru kanalı kullanın !
Market alışverişlerinizi yaparken gittiğiniz marketin indirim günlerini öğrenin. Marketler genelde pazartesi ve çarşamba günleri avantajlı alışveriş sunuyorlar. Örneğin aylık 500 TL market alışverişi yapan birinin, %8 indirimden faydalanması yılda 1 aylık market alışverişini bedavaya getirmesini sağlayacak. Kullandığınız markalardan ödün vermeden daha ucuza alışveriş etmiş olacaksınız. Fiyatı yüksek olan ürünler için de internet mağazalarından karşılaştırma yapın. Sezon indirimlerini sonraki seneyi düşünerek iyi değerlendirin, ama ucuz diye ihtiyacınız olmayan bir şey almayın.

Faturalarınızı gözden geçirin!
Elektrik, su doğal gaz faturalarınızı inceleyin ve bir sonraki ay daha düşük gelmesi için evde küçük önlemler alin. Kullanılmayan lambaların kapalı olduğundan, gereksiz fişlerin prizde olmadığından emin olun. Gereksiz su tüketimine dikkat edin. Musluklarınıza su basıncını artıracak ve su tüketimini azaltacak aparatlardan alın. Ev ısısını makul derecelerde tutun, yazın klimanın kışın doğal gazın verimli kullanıldığına emin olun. Evdeki küçükleri bu aile hareketine dahil edin ve bu sayede hem doğaya hem de aile bütçenize katkıda bulunduğunuzu anlatın.

Kıyafet ve ayakkabı alımında giyim başı maliyeti hesaplayın !
Alışverişlerde ürünün ucuz olup olmadığına sadece fiyatına bakarak karar vermeyin. Aldığınız ürünü kaç kez giyeceğinizi ve her giyinişin kaça mal olacağını hesaplayın. Örneğin 40 TL değerinde 2 kez giyebileceğiniz bir bluz yerine (giyim başı maliyet 40/2=20 TL), 100 TL değerinde 20 kez giyeceğiniz bir gömleğe (100/20=5 TL) para yatırın.
tatil kumbarası
Kredi kartı harcamanızı doğru yapın!
Kart harcamanızı limitine göre değil, gelirinize göre yapın. Taksitli alışverişler sonraki aylara ciddi yük getiriyor ve kart ödeme tutarını hesaplayamamanıza neden oluyor. Mevcut taksit tutarınız yüksekse kademeli olarak aşağı çekmeye çalışın.Küçük harcamalar için taksit istemeyin, mümkünse ATM kartınız ile hesabınızdaki parayı kullanın.

Tatillerinizi ve düğün ziyaretlerinizi önceden planlayın !
Tatil planlamanızda uçak ve konaklama rezervasyonunuzu erkenden yapın. Tüm dünyada en çok fiyat değişkenliği gösteren ürünün uçak bileti olduğunu unutmayın. Yanınızdaki koltuk 100 TL’den satılmışken siz 400 TL vermeyin. Konaklama için tesislerin erken rezervasyon indiriminden yararlanın. Uzun dönemli seyahatleriniz için otel yerine ev kiralayın, özellikle yurt dışında bu sistem çok yaygın. Düğün gibi zorunlu ziyaretler için hızlı hareket edin.

Çocuklarınıza kendi paralarını harcamayı öğretin!
Aile büyüklerinden çocuklara hediye yerine para vermelerini rica edin. Böylece hem ürün değişikliği ile uğraşmayacaksınız, hem de çocuklar kendi alışverişlerini yaparken paralarının değerini öğrenecekler. İnanın kendi paralarını sizin paranızı kullandıklarından daha iyi kullanacaklar.
paracıklar
Tasarruflarınızı yatırıma dönüştürün !
Tasarruflarınızı yatırıma dönüştürmek için bankaların küçük yatırımlara özel hesaplarını kullanın; aylık fon alımları, aylık vadeli hesaba para biriktirme gibi. Ayda 150-200 TL ayırsanız, yıl sonunda 1800-2400 TL para eder. Gereksiz harcamalardan kıstığınız bu tutarı hayal ettiğiniz tatil harcamasında kullanabilirsiniz. Bu yatırımlar için kredi kartınızı kullanın. Harcamalarınızdan azalttığınız tutarın yatırıma gittiğini düşünmenin mutluluğunu yaşayın. Biraz ekonomiyi takip ediyorsanız, Vadeli İşlem Borsası üzerinden kaldıraçlı altın ve döviz alım satımı yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olun !
Küçük birimler yarını belirler sloganıyla hareket edin. Gelirinizin minimum %5’ini bireysel emeklilik sistemine yatırın. Fon yöneticileri sizin adınıza yatırımlarınızı büyütecekler. Üstelik %25 devlet desteğinden de faydalanacaksınız. Her 100 TL için devlet 25 TL sizin hesabınıza yatırıyor. Neden devletin verdiği bu parayı almayasınız?

Kendinizi kandırdığınız bahanelerden kurtulun!
Yeteri kadar kazanmıyorum, küçük tasarruflar bir işe yaramaz, harcamalarımın hepsi zorunlu gibi bahanelerden kurtulun. Sonuçta herkesin tasarruf yapabileceği noktalar mutlaka vardır. Harcamalarınızın nabzını tutmaya bugünden başlayın.

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/