Karbon Ayak İzimiz

Son yıllarda sıklıkla küresel ısınmadan, iklim değişikliklerinden bahsediliyor. Peki küresel ısınmaya neden olan nedir? İklim değişikliklerini önlemek için yapabileceğimiz bir şeyler var mı?

Ulaşımdan gıdaya, sağlıktan ısınmaya kadar tüm faaliyetlerimiz ile birlikte atmosfere karbondioksit ve sera gazı salınmasına neden oluyoruz. Kişi veya kurum olarak neden olduğumuz bu salınım miktarı da Karbon Ayak İzi’mizi oluşturuyor. Doğal olarak atmosferde bulunan ve dünyadaki yaşamı sağlayan sera gazlarının miktarındaki artış ise küresel ısınmaya sebep oluyor. Küresel ısınmayla birlikte iklim değişiklikleri baş gösteriyor.

Karbon Ayak İzi ölçümlemesi ton veya metreküp karbondioksit (CO2) cinsinden yapılıyor.Evsel enerji tüketimi ve ulaşıma ait fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan karbondioksit emisyonu doğrudan karbon ayak izimizi, günlük hayatta kullandığımız tüm ürünlerin imalatının her aşamasından bozulmasına kadar olan karbondioksit emisyonu ise dolaylı Karbon Ayak izimizi oluşturuyor.

Karbon Ayak İzimizi tam olarak hesaplamak mümkün olmasa da, genel fikir veren hesaplama siteleri mevcut. WWF’ in www.ekolojikayakizim.org bunlardan bir tanesi. WWF tarafından yönetilen bu siteye üye olarak karbon ayak izinizi hesaplayabilirsiniz. Kişisel davranışlarınız doğrultusunda belirlenen Karbon Ayak İzinizin ülke ve dünya ortalamasına göre yerini belirleyerek ve kişisel aksiyon planımızı oluşturabilirsiniz.Küçük değişikliklerle dünyaya verdiğiniz zararı asgari seviyeye indirebilirsiniz.

Karbon Ayak İzimi nasıl küçültebilirim?

Alışveriş yaparken
Önceliğinizi yeşil ürünlerden yana kullanarak çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Sütü depozitolu cam şişeden, deterjanları küçük ambalajlı konsantre olanlardan, bilgisayar yazıcınızın kartuşunu geri dönüştürülebilir olandan tercih edebilirsiniz. Alışverişinizi aylık veya haftalık yaparak ulaşımda harcanan CO2 salınımını düşürebilirsiniz.

Gıda Seçiminde
Karbon tüketimi yüksek olan kırmızı et tüketimini azaltın. 1 kg sığır eti 34,6 kg karbon salınımına neden olurken 1 kg tavuk eti 4,7 kg karbon salınımına neden oluyor. Organik ürünleri tercih edin. Kendi bölgenizde yetişen meyve ve sebzeleri tercih etmeli (en azından ithal meyve sebze almayın), turfanda meyve ve sebze alımı yapmamalısınız. Aşırı ambalajlanmış ürünlerden sakınabilirsiniz. Satın aldığınız suyun kendi bölgenizdeki kaynaklardan çıkan su olmasına dikkat edin.

Ulaşımda
Mümkün olduğunca toplu taşıma kullanın, böylece emisyonu %90’a varan oranda azaltabilirsiniz. Kısa mesafelere yürüyerek gidin, böylece kat ettiğiniz her 1 km mesafe için 0,15 – 0,3 kg karbondioksitin doğaya salınmasını engellemiş olursunuz. Aracınızın lastik basıncını kontrol edin, lastiklerinizi olması gereken basınca ayarlatarak yakıt tüketiminizi %3 oranında azaltabilirsiniz. Aracınızı arkadaşlarınızla paylaşarak hem çevreye vereceğiniz zararı azaltmış, hem de trafiğe eksik araba çıkmasına katkıda bulunmuş olursunuz.
Uçak biletlerinizi mümkün olduğunca direk uçuş olarak seçin. Uçakların kalkış ve inişlerdeki mil başına yakıt tüketimlerini normal seyir durumunkinden çok daha yüksektir. Daha az yakıt, daha az salınan sera gazı demektir.

Evde Enerji tasarrufu yaparak
Evlerimizdeki karbon salınımının en büyük kaynağı tükettiğimiz enerji. Standart ampulü tasarruflu ampul ile değiştirmek yılda 75 kg karbon salınımını önlüyor. Kullanmadığınız ışık, televizyon, DVD, wi-fi, bilgisayar gibi cihazları tamamen kapatın. Evde ortalama 8 saat stand by konumunda bırakılan elektronik cihazlar, yılda 450 kg karbon gazının atmosfere yayılması anlamına geliyor. Toplu olarak kapatmak için kontrol fişi olan 3’lü veya 4’lü prizleri tercih edebilirsiniz. Cep telefonunuz şarj olur olmaz şarjdan alın. Kıyafetlerinizi mevsimine uygun seçerek yazın klimanın, kışın ısıtıcının daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kaloriferin zamanlayıcı ayarını kontrol edin, evde olmadığınız zamanlarda evin ısısını en düşük seviyeye getirin. Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam yükle çalıştırın.
Pencerelerinizin yalıtımından emin olun. Binanıza dış cephe mantolama yaparak %30 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Çevreye duyarlı davranışlar içerisinde olsak da yaşam standartlarımız nedeniyle önüne geçemediğimiz bir miktar karbon salınımına neden oluyoruz. Bu miktarı telafi etmek için yapabileceklerimiz yine çok basit.

Ağaç dikelim
Ürettiğimiz karbondioksit miktarını ağaç dikerek telafi edebiliriz.Bir ağaç yaşadığı sürece yaklaşık 0.73 ton CO2 soluyormuş. Her yıl için kaç ağaç dikmeniz gerektiği hesaplamak için www.karbonayakizi.com sitesinden yardım alabilirsiniz.

Geri dönüşüme katkıda bulunalım
Kağıt, plastik, cam, alüminyum çöplerinin geri dönüşümü oldukça önemli. Örneğin 1 ton kağıdın geri dönüşümünden 36 ton, 1 ton alüminyumun geri dönüşümünden 13 ton karbondioksitin atmosfere salınmasını önleyebiliriz. Sosyal sorumluluk çerçevesinde birçok kurum atık madde toplamasına destek veriyor. Örneğin Migros plastik, metal, cam ve karton atıklarını geri dönüşüm köşelerine getiren müşterilerin Club Kartına çevre puanlar yüklüyor. Tekstil sektöründe İtalyan İç çamaşırı markası İntimissimi her parça için hediye 7,5 liraya kadar çeki veriyor, H&M bir poşet eskinizi 5 liraya geri alıyor. Boyner “iyiliğe dönüştür” kampanyası ile kullanmadığınız eşyalarınızı alıyor, kullanılabilir durumda olanları ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor, kullanılamayacak olanları ise geri dönüştürüyor.

Siz küresel ısınma için ne yapıyorsunuz ?

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/