Hiçbir şey yapmamanın hoşluğu

Zor iştir hiçbir şey yapmamak. Hiçbir şey düşünmeden kahveni yudumlamak, ayaklarını uzatıp kitabını okumak, sevdiğin müziği dinleyerek gündüz rüyasına dalmak. Zor zanaattır sadece kendine zaman ayırmak. Zamanın kıymetini bilmek demek, her an planlı yaşamak, her an üretmek değildir. Zamanın kıymetini bilmek anı yaşamaktır. Hayata küçük bir mola verip tadını çıkarmaktır.

Öncelikle mükemmel olmadığını kabul edeceksin. Her şeyi sırtına almayacaksın, delege etmeyi öğreneceksin. Emin ol işleri senin kadar iyi yapacak birileri var çevrende. Bütün gün çalıştıktan sonra akşama da ekstra yükler almayacaksın. Hayatı yavaşlatacaksın, yaptığın işleri gözden geçirip iş sayısını azaltacaksın. Zamanı iyi kullanmak istiyorsan AVM’lere gitmeyecek, büyük marketlerden alışveriş yapmayacaksın. Evde keyifli bir akşam için güzel bir yemek hazırladıysan, yemeğin hemen ardından ortalığı toplama derdine düşmeyeceksin. Çocukların arkadaşları geldiğinde her şeyi evde hazırlamak yerine arada pizza söyleyeceksin. Yapamadıkların için suçluluk duymayacaksın. Televizyonu kapatıp bir kadeh şarap içeceksin, yıldızları seyredip ruhunu dinlendireceksin.

Hiçbir şey yapmamak için ayırdığın zamanda sanal aleme bağlanmayacaksın. Facebook, twitter, instagrama girmeyecek, maillerini kontrol etmeyeceksin. Sana ait olan zamanın çalınmasına izin vermeyeceksin. Bağlanmayarak gerçekte neyi kaçırmamak istediğine karar vereceksin. Hiçbir şey kaçırmamak için harcadığın zamanda asıl yapmak istediklerini kaçırdığını keşfedeceksin.

Evden ve işten uzakta, tatilde olduğun zamanları düşün. Ne kadar uzaksan o kadar iyi hissedersin. Mesafeler uzadıkça uyaranlar azalır, bunun için kilometre olarak uzaklaştıkça kendine ayırdığın zaman çoğalır. İlk bir iki günün ardından artık rutin meşgaleleri düşünmediğini fark edersin daha da iyisi onu bile fark etmezsin. Tek düşündüğün gününü güzel geçirmek ve tatilin tadını çıkarmaktır. Gözlerinin içi parlar, kasların gevşer, gülümseme yüzüne yerleşir. Hiçbir şey yapmamaya ayırdığın vakit seni mutlu eder.

İtalyanların yaptığı gibi bunu tüm yıla yaymalı, hayat tarzı olarak benimsemeli. “Dolce far niente” yani hiçbir şey yapmamanın hoşluğu diye deyimleri bile var. İşte bu yüzden seviyorum İtalyanları. Ye, Dua Et, Sev ( Eat, Pray, Love ) filminde de geçiyor bu deyim (hatırlamak istersen tıkla).

Anın keyfini çıkarmak için rutinlerden, zorunluluklardan, “meli-malı”lardan değil içgüdülerinden ilham almaya başla. Belki bir cam kenarında sevdiğin müziği dinlersin veya okumak istediğin bir kitaba başlarsın. Ağaçların altında bir yürüyüş, keyifli bir öğle yemeği veya sadece sıcacık bir kahve molası.

Bugün hiçbir şey yapmamak için sen ne yapabilirsin?

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/