Lale Çılgınlığı

Eski bir bankacının gözünden lale çılgınlığı :)

16’ncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hollanda Kralı’na gönderilen laleler, başta Hollandalılar’ı ve kısa zaman içerisinde tüm Avrupalılar’ı hayranlık içinde bırakmış hatta spekülatif hareketlerle lale soğanları astronomik fiyatlara satılmış.

Lale çılgınlığının çağımızdaki tartışması ise İskoç gazeteci Charles Mackay‘ın 1841 yılında yayınladığı Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı kitabı ile başlamış. Mackay’a göre 1600’lerde lalenin artan popülerliği bütün bir ulusun dikkatini çekti ve nüfusun tamamı en alt kesimlerine kadar lale ticaretine girdi.

Hatta 1635 yılında, 40 soğanın 100,000 florine satıldığı kaydedilmiş. İlgili dönemde 1 florinin yaklaşık 10 Euro’nun alım gücüne sahip olduğunu düşünürsek bir soğanına tam 25.000 Euro değer biçilmiş!

« Çoğu kişi aniden zengin oldu. Halkın önüne altından bir kanca sunuldu ve insanlar bal kovanının etrafındaki sinekler gibi lale dükkânlarına koştu. Herkes lale tutkusunun sonsuza kadar süreceğini, dünyanın her tarafından zenginlerin Hollanda’ya gelerek ne fiyat istenirse istensin vereceğini hayal etti. Avrupa’nın zenginleri Zuyder Zee limanlarına yoğunlaşacaktı ve yoksulluk Hollanda’nın ikliminden silinecekti. Soylular, yurttaşlar, çiftçiler, tamirciler, denizciler, hizmetçiler, uşaklar ve hatta baca temizleyicileri ve eskiciler bile laleye bulaştılar.»

Ne var ki 1637 Şubat ayında, lale tüccarları iyice artan fiyatlardan alıcı bulamaz hale gelmişler. Piyasada bu realizasyon gerçekleştiğinde lale talebi çökmüş ve spekülatif balon patladığından fiyatlar bir anda sönmüş. Kimileri elinde piyasadakinin on katına alım yapma taahhüdü içeren sözleşmelerle( opsiyon ), kimileri de piyasa kıymeti ödedikleri fiyatın sadece küsürüne denk gelen lalelerle kalmış. (Vikipedi)

1 Comment

  • comment-avatar
    Sema Keskin 15 Mayıs 2015 (17:10)

    Çok güzel bir post olmuş tebrikler!

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/