Herkesin günlük su ihtiyacı aynı mıdır ?

Sağlıklı bir yaşam için düzenli su içmenin önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak her vücudun ihtiyacı aynı mıdır? Bir günde içmeniz gereken doğru su miktarı nedir? Bir yetişkinin günde ortalama 2 litre su tüketmesi klişesi doğru mu?

Bu sorulara cevap ararken, her bireyin kendi vücudunu ve hayat tarzını düşünerek bu hesaplamayı yapması gerektiği ortaya çıkıyor.

Peki vücudumuzun su ihtiyacını nasıl belirleyeceğiz?

Günlük yaşamsal aktivitelerimizle yani nefes alıp verme, terleme ve bağırsak hareketleri ile de su kaybediyoruz. Vücudumuzun yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için kaybedilen suyun, içecek ve su içeren besinler tüketilerek yerine konulması gerekiyor. Sağlıklı bir yetişkin için bu oranın vücut ağırlığının yaklaşık %3’ü olduğu söyleniyor. Yani 100 kg olan bir kişi günde 3 litre, 50 kg olan bir kişi ise günde ortalama 1.5 litre su tüketmeli. Ancak sağlık koşulları, günlük aktiviteler, yaşanan iklim ve hamilelik gibi pek çok değişken de su ihtiyacını farklılaştırıyor.

AKTİVİTEYE BAĞLI SIVI İHTİYACI

Egzersiz veya terlemeye yol açan herhangi bir aktivite yapıyorsanız, kaybettiğiniz sıvının telafisi için ekstra su tüketmeniz gerekiyor. Kısa süreli egzersizlerde ilaveten 400-600 ml ( 1.5-2 bardak) su tüketmek, 1 saatten fazla süren ağır egzersizlerde ise ilave sıvı tüketmek gerekiyor. Ayrıca egzersiz bittikten sonra da metabolizma hızlı çalışmaya devam ettiği için kaybedilen sıvının yerine konulmasına da devam edilmeli.

HAVA KOŞULLARINA BAĞLI SIVI İHTİYACI

Sıcak ve nemli havalar terleme ile su kaybına, kışın kapalı alanlardaki ısınmış hava da cildin nemini kaybetmesine yol açabiliyor. Bu durumlar vücuttaki sıvı rezervinin daha çok tüketilmesi demek oluyor ki bu da ilave su ihtiyacını doğuruyor.

HAMİLELİK VE EMZİRME

Bebek bekleyen veya bebek emziren kadınların ekstra su ihtiyacına özellikle dikkat etmeleri önerilmekte. Susuz kalmak anne adayının kasılmaları artırarak erken doğum yapmasına neden olabiliyormuş. Bu nedenle özellikle hamileliğin son 3 aylık döneminde su tüketimi oldukça önemli. The Institute of Medicine (ABD İlaç Enstitüsü) hamile bayanlara günde yaklaşık 2,5 bardak ilave su tüketimini tavsiye ediyor. Emzirme döneminde de sütün %80’i sudan oluştuğu için, hem emzirme kalitesi hem de anne sağlığı açısından yüksek miktarda sıvı alınmalı.

NE ZAMAN SU İÇMELİYİZ?

Susadığınızı hissettiğinizde vücudunuzda hafif dehidrasyon (su kaybı) başlamış demek oluyor. Dolayısıyla susamadan önce su içmek daha sağlıklı bir alışkanlık. Bunun ötesinde yaşlandıkça vücudun dehidrasyonu hissetme ve beyne susama sinyali göndermedeki duyarlılığı daha düşük seviyelere iniyormuş. Hatta yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlıyor ve dolayısıyla daha çok su tüketmek gerekiyor. Yeni doğan bebeklerde su oranı %80 iken, zamanla vücudun su tutma oranı düşüyor, çocuklarda %70, yetişkinlerde % 60, yaşlılarda ise % 50 oranına iniyor. Yaş almayla birlikte vücuttaki moleküllerin su tutma kapasitesinin düşmesi ve sizin daha az su içmeye başlamanızla birlikte ciltteki kuruluk ve kırışıklık düzeyinde artış oluyor.

Su tüketim miktarı kadar suyun tüketim zamanı da önemli. Sabah kalkınca içeceğiniz büyük bir bardak su böbreklerinizin temizlenmesini sağlarken, akşam yatarken içeceğiniz bir bardak su gece yaşanabilecek inme ihtimalini azaltıyor. Ayrıca bir anda birkaç bardak su içmek yerine zamana yaymak, her saat 1 bardak gibi su tüketmek sağlığımız için çok daha faydalı.

Yeteri kadar su tüketmemek kadar çok su tüketmek de sağlığa zararlı bir durum. Kişilerin günlük olarak tüketmeleri geren sıvı miktarını kendi koşullarına göre hesaplamaları ve gereken durumlarda ilgili değişiklikleri yapmaları sağlıkları ve vücut işleyiş düzenleri açısından büyük önem taşıyor.

Sağlıklıysan senden mutluSU yok …

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/