Gardırop Detoksu | Gardırop Detoksu nasıl yapılır

Bahar geldi. İçimiz içimize sığmıyor. Sokaklar, parklar rengarenk, gökyüzü masmavi. Vitrinler cıvıl cıvıl ve davetkar. Aman dikkat, alışveriş havasındasınız !

Bahar ile birlikte her anlamda tazelenmeye ihtiyaç duyuyoruz. Günlük ruh halimizi yansıtan kıyafetlerimizin de bunda payı büyük. Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte kalın kıyafetler yerine daha tiril tiril, uçuşan kıyafetlere yer açmak istiyoruz. Ancak gardırobumuza yeni bir parça eklemeden önce elimizdeki mevcut ürünleri gözden geçirmenin, ayıklamanın, güncel hale getirmenin yani gardırop detoksunun tam zamanı.

Peki gardırop detoksunda nasıl bir yol izleyelim? Yurt dışında ve ülkemizde belli bir ücret karşılığı dolabınızı düzenleyen ve küçük dokunuşlarla modaya uygun hale getiren profesyoneller mevcut. Ancak gardırobunuz tasarımcı kıyafeti ile dolu değilse, gardırop detoksunu kendiniz yapmanız daha uygun olacak. Keyif katmak ve görüşlerinden faydalanmak için yakın bir arkadaşınızı da olaya dahil edebilirsiniz.

Gardırop detoksunda temel amacımız gereksiz parçalardan kurtulmak, mevcut olanları kullanılabilir ve modaya uygun hale getirmek. Temel prensibimiz modernist ve minimalist akımın öncüsü Mıes Van der Rohe’nin söylediği gibi ‘less is more’ yani “az daha çoktur” olmalı.

Yazlık kışlık ayırımı yapıyorsanız gardırop detoksunda daha hızlı yol alabilirsiniz. İşlerin kolaylaşması için kıyafetleri tasniflerken 3 boş kutu size yardımcı olacaktir; elden çıkarılacaklar, tadilata gidecekler ve yıkanacaklar/kuru temizlemeye gidecekler.

1. Öncelikli yapılması gereken gardırobunuz içerisinde yer alan kalın kışlıkların, montların yani önümüzdeki 5-6 ay içerisinde giyinmeyeceğiniz kıyafetlerinizin kaldırılması ve gardıropta yer açılması. Kaldırma işlemini yaparken öncelikle bu kıyafetleri gelecek sezonda giyinip giyinmeyeceğinize karar vermelisiniz. Eğer son bir yıl içerisinde hiç giyinmediyseniz muhtemelen bir daha da giymeyeceksiniz. Boşuna dolabınızda yer tutmasına izin vermeyin. Çok para verdiğiniz için kıyamıyorsanız internetteki ikinci el sitelerden birinde satmayı deneyebilirsiniz; https://tr.letgo.com/tr , http://www.modacruz.com/
Gelecek sezonda giyinmeyi planladığınız kıyafetlerinizi de kaldırmadan kuru temizlemeye gönderirseniz gelecek sezon rahat bir değişim dönemi geçirirsiniz.

2. Gecen sezonda kaldırdığınız yazlik ve baharlik kıyafetlerinizi dolabınıza yerleştirmeden önce hepsini hızlıca denemeniz faydalı olacaktır. Kilo durumunuza ve modadaki değişimlere göre kıyafeti kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz. Sezon trendlerine göre pantolonlarınızın paçalarını darattırabilir, kısaltabilir, etek boylarınızla oynayabilirsiniz. Eski t-shirtleriniz içinden modası geçtiğini düşündüklerinizin kollarını yakalarını kesebilir spor görünüm katabilirsiniz. Farklılık katmak istediğiniz jeanlerinizde kes’kler açabilir, üzerine patch yapıştırabilir veya şort haline getirebilirsiniz.

3. Eskimiş, lekesi çıkmayan, hatırası (!) olduğu için sakladığınız kıyafetlerinizi de lütfen dolaba yerleştirmeyin. Onlar doğru gönderilecek kutusuna. Unutmayın temiz, net bir stil için çok kıyafete ihtiyaç yok. Temel prensibi hatırlayın.

4. Kıyafetlerinizi yerleştirirken her bir parçanın ne ile kombinleneceğini de planlarsanız günlük hayatta size hız kazandıracaktır. Kombinleme sırasında cesur olun, daha önce birlikte denemediğiniz parçaları bir arada deneyin.Çok güzel ve farklı görünümde kombinasyonlar çıkacağından emin olabilirsiniz. Denemeler sırasında gardırobunuzun hiçbir parçasıyla uyum içinde olmayan bir kıyafet varsa o da stiliniz dışında demektir, muhtemelen onu da hiç giymiyorsunuz ve giymeyeceksiniz. Yani nereye gitmeli, doğru kutuya.

5.Kıyafetlerinizi kombinlerken, eskileri ayırırken, yeni sezon için nelere ihtiyacınız olduğunu da tespit etmiş olacaksınız. Gardırop detoksunda alacağınız notlar, alışveriş esnasında kılavuzunuz olacak ve gerçek ihtiyacınızı almanıza yardımcı olacak, gereksiz alışveriş yapmayacaksınız.

6. Kıyafetler tamam, şimdi sıra aksesuarlarda. Öncelikle çantalarınızı kutularından çıkarın hepsini görebileceğiniz bir yere yerleştirin. Gardırobunuzla uyum içerisinde olanları bırakın diğerlerini gönderin. Biliyorsunuz ki moda hiçbir zaman aynı şekilde dönmüyor, mutlaka kendini hissettiren değişimler içeriyor. Bu nedenle saklayacağınız o parçayı bugün göndermezseniz seneye elden çıkaracaksınız. Unutmayın tıka basa ama kullanılmayan parçalarla dolu bir gardırop istemiyorsunuz.

7. Bildiğiniz gibi yeni trendlere en kolay uyum sağlama yolu aksesuar kullanımı. Mevcut kıyafetlerinizi yeni stil aksesuarlarla farklılaştırabilir, yeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Küçük yatırımlarla gardırobunuzun çehresini değiştirebilirsiniz.

Eşyaları gönderirken ben her zaman şunu düşünürüm “Bu parçayı saklarsam, dolabımda atıl bir şekilde duracak. Ancak ihtiyacı olan birine gönderirsem kullanılacak, bir ihtiyaç giderilecek.” Ayrıca evrene de pozitif bir mesaj göndermiş oluyoruz. “İleri ki zamanlarda istersem daha iyilerini alabilirim. Temiz enerji bana daha iyi gelecek.”

Hepinize şimdiden kolay gelsin. Enerjiniz bol, seçimleriniz güzel olsun…

Bu yazıyı okuyanlar aşağıdaki sayfaları da beğendiler;

YENİ TREND CONSCIOINISTA
SADELEŞİYORUZ

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/