Dostum, dostum…

Bazı anlar duygusal yüklemeler yapar insana. Düşündürür, sorgulatır, hatırlatır, hissettirir.

Geçtiğimiz hafta altı kız arkadaşımla yaptığımız küçük seyahat de, işte o anlardan yaşattı hepimize. Birlikte güldük, eğlendik, daha bir yakınlaştık…

Bilinen bir gerçek üzerine yeniden fikir birliğine vardık; Hayat akıyor, dostlar baki kalıyor…

Birlikte Sabancı Üniversitesi’nde Executive MBA (yönetim bilimleri yüksek lisansı) yapmıştık. ABD’de MIT (Massachusetts Institute of Technology) programına gitmemizin ardından yıllar geçmiş, arada İstanbul’da bile özel günlerin haricinde zar zor görüşür olmuştuk. Özlem gidermek, birbirimize zaman ayırmak için uluslararası bir firmada üst düzey yöneticiliğe geçen bir arkadaşımızı ziyaret vesilesiyle İsviçre’ye küçük bir seyahat planladık.

Tekrar bir araya geldiğin anda anlıyorsun ki, dostluklar zamanla değişmiyor, uzaklaşmıyor, nerede bıraktıysan kaldığın yerden devam ediyor.

Okulun ardından, zaman içinde herkesin kendine nasıl farklı bir yol çizdiğini görmek ve aynı programın hepimizde farklı etkiler yarattığını gözlemek enteresan. Executive MBA bildiğiniz gibi halihazırda profesyonel olarak iş hayatında olan kişilerin katılabildiği bir program. Belli bir iş tecrübesine sahipken, kariyer beklentileri içindeyken, ufkunuzu genişletmek için katıldığınız bir eğitim programı hayatınızı bambaşka noktalara taşıyabiliyor. Öncelikle kendinizi daha iyi okumaya başlıyorsunuz. Önceliklerinizi, beklentilerinizi, değerlerinizi daha net görüyorsunuz. Sahip olduklarınızın farkına varıyor, hedeflerinizi kişisel mutluluğunuza göre yeniden planlıyorsunuz. İlginç olan şu ki çoğunluk ya çalıştığı kurumu değiştirmiş ya da kendi işini kurup bağımsız çalışmaya başlamış. Veya benim gibi hayallerinin peşinden kurumsal hayatı temelli bırakıp yeni bir dünyaya yelken açmış…

Yaşanmışlıklar arttıkça olgunlaştığını, bakış açının genişlediğini, deneyimlerin de paylaşıldıkça güzelleştiğini fark ediyorsun. Hayatın içinde herkesin üç aşağı beş yukarı aynı süreçlerden geçtiğini görüyorsun. Yaşadığın zorlukları arkadaşlarının da tecrübe etmiş olması güç veriyor, tavsiyeleri can kulağıyla dinliyorsun. Rahatlıyorsun, seni seven, seni anlayan insanlarla birlikte olmaktan dolayı mutlu oluyorsun. Aynı dili konuşabilmek, aynı şeylere gülebilmek, içinden geleni özgürce paylaşabilmek büyük keyif. Kız muhabbeti ile başlayıp gıybette tavan yapıyorsun. Hayatında iz bırakan gizli anılarını paylaşıp, geçmişten günümüze hedef performans değerlendirmesi (!) yapıyorsun. Hayatın hızla aktığını, sevdiklerine daha çok zaman ayırman gerektiğini daha yoğun hissediyorsun.

Bambaşka hayatlara sahip insanların birlikte nasıl bu kadar uyumlu olabileceğine tekrar tekrar hayret ediyorsun. Farklı değerlerin güzelliklerini bir kez daha hatırlıyorsun. Kariyer hayatında, dünyanın dörtte birinden sorumluyken nasıl mütevazi kalınacağını, başarının asla tesadüf olmadığını görüyorsun. Her birinizi “özel” yapan farklılıkların olduğunu, seni özel yapan şeyin kariyerin, mevkiin, konumun değil senin kişisel özelliklerin olduğunu, arkadaşlarına da kişisel özelliklerin sayesinde sahip olduğunu anlıyorsun.

Birlikte geçen güzel bir tatilin ardından duygusallaştım, paylaşmadan edemedim.

Dostluğun her an diz dize, göz göze olmak değil kalpte paya sahip olmak olduğu aşikar.

Her ne kadar çok görüşemesen de, güzel anılar biriktirmeli yıllar sonra hatırlanacak.

Sadece üzüntüyü değil, mutluluğu da paylaşmalı, sevinci de, kutlamaları da.

Birbirine zaman ayırmalı, sevgini, duygularını hissettirmeli. Fiziken yan yana olamasan da, bazen sesinle sarılmalı, bazen de küçük bir mesajla.

Dostlarımızla geçireceğimiz nice güzel günlerin hatırına Mevlana’nın dediği gibi

Ben dostlarımı ne kalbimle, ne de aklımla severim.
Olur ya …
Kalp durur …
Akıl unutur …
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur …

Her zaman şükür ediyorum ki, etrafım sevdiğim güvendiğim dostlarla dolu. Ne mutlu bana ki çocukluk, gençlik, olgunluk döneminde tanıştığım hayatımın bir dönemini paylaştığım, değer verdiğim dostlarım arkadaşlarım var. Dua ediyorum ki çocuklarım da benim gibi dostlara sahip olsunlar.

Dostlarınız sarsın hayatınızı, mutlulukla kalın…

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/