“DELİCCE” BİR HİKAYE

Bu hikaye 15 yıllık kurumsal çalışma hayatını, üst düzey yönetici iken bırakarak hayallerinin peşine düşen Selen’in ve geçmişi ta Zeus’un yarattığı zeytin ağacına uzanan DELİCCE’nin hikayesi.

“Hayallerinin Peşinden Koşanlar” yazı dizisine çok sevgili dostum Selen Çolakoğlu Akıncı ile başlıyoruz.

Zeytinyağı işi bana çok romantik geliyor, İtalyan filmlerinin etkisi olabilir tabi:) Bu “DELİCCE” fikir nasıl doğdu?

Zeytin, Antik Çağ’dan beri üzerine bir sürü hikayeler yazılmış, yemekten, ısınmaya, kozmetikten sağlığa bir çok farklı yerde kullanımı olan bir Akdeniz meyvesi. Bence yetiştirildiği bölgenin karakteri itibari ile biraz deli ama kesinlikle romantik. Aynı zamanda bizim hem en mütevazi, hem de en mükellef sofralarımızın vazgeçilmezi.

Gıda, çok zor ve aslında yerel bir iş. Ben ve ortağım, Seda bir deli cesareti ile her türlü zorluğa rağmen bu işe girdik. Bu sırada “delice”nin aşılanmamış, ıslah edilmemiş yani zeytinin en doğal hali olduğunu öğrendik. Bizim ürünlerimizde de asıl hedefimiz en doğal, en işlenmemişi sofraya getirmek olduğu için “delice”den aldığımız ilhamla “Delicce” markası doğdu. Markamızın, bizi ve vizyonumuzu çok iyi anlattığına inanıyorum.

DELİCCE lezzetli, sağlıklı ve sofistike bir marka imajına sahip. Marka çalışmaları için profesyonel destek aldınız mı?

Sanırım bu kurumsal hayattan gelmekle de alakalı ama biz her aşamada profesyonel ekiplerden destek aldık, almaya da devam ediyoruz. Markamızı oluştururken Badaboom Senem Türkerden ile çalıştık. Kendi markası Badaboom olan bir kişide ne kadar yanılabilirsiniz :)Internet alt yapımızı için Boz Reklam’dan Onur Özdemir ve Mürsel Yakar ile çalıştık. Keza web sitelerini ziyaret edenler nasıl bir firma olukları konusunda hemen bir fikre varacaktır. Çıkan sonuçtan çok mutluyuz.

Tabii marka yaşadıkça, ihtiyaçlara ve pazara göre gelişen bir süreç, bu yüzden de çalıştığınız danışmanların uzun vade de yanınızda olacağını ve sizinle aynı dili konuştuğunu bilmeniz çok önemli. Siz her ne kadar ne istediğinizi bileseniz ve emin olsanız bile çalıştığınız şirketlerin bu konudaki tecrübesi ve onların sizi daha önceki deneyimlerine göre yönlendirmeleri/bilgilendirmeleri çok önemli.

Delicce Zeytinyağı
E-ticaret son yılların en popüler iş kolları arasında. Bir dönem her beyaz yakalı kafe açmak istiyordu, şimdi herkesin hayali internetten satış. E-ticaretin zorlukları, faydası nedir?

Her ürün maalesef webde satılamıyor. Bizim satışlarımızın, devamlı artan bir trendde olmasına rağmen, kısıtlı bir kısmı internetten gerçekleşiyor. Bunun da çoğunluğu daha önce ürünlerimizi kullanmış müşterilerden oluşuyor. Internet üzerinden gıda satışlarının toplam e-ticaretteki oranları daha yeni yüzdeli rakamlara geldi.

Bugün çok kısa bir sürede bir e-ticaret şirketi kurup satış yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak kurulan sitelerin birçoğu farklı sebeplerden çok kısa sürede kapanıyor. Doğru ürünü bulmak, doğru müşteri kitlesine ulaşabilmek, kendinizi doğru anlatabilmek ve aynı zamanda da hizmet standardınızı korumak çok önemli.

Özel hayatında çok titiz olduğunu biliyoruz. Defne ile Derin’i bebekken kaynamış soğumuş sularla yıkamıştın:) Zeytinyağı işinde hijyeni nasıl sağlıyorsunuz?

Evet, ben maalesef fazla titiz ve detaycı biriyim:) Bu daha önce yaptığım işten de kaynaklanıyor tabii ama doğal olanı kullanma bilincim çocuklarım doğduktan sonra arttı. Mesela ben iki çocuğumda da pişik kremi kullanmadım. Daha doğrusu çok kısa bir süre farklı ürünler denedikten sonra en iyi sonucu en doğal ürün olan zeytinyağında yakaladım. Çocuklarıma yedirmediğim bir şeyi de kesinlikle satmıyorum.

Kurumsal bir organizasyondan sonra mikro işletmecilikte karşılaştığın aşılması gereken en büyük zorluk neydi?

Hiç kolay değil tabii. Yabancı, dünya devi bir kuruluşta kurumsal firmalarla çalışan bir bölümdeydim. Senelerin tecrübesi sonucu oluşturulmuş kurallar çerçevesinde kendi işinde ihtisas sahibi birçok bölümden destek alırken bir anda kendi kurduğunuz bir şirkette kısıtlı kaynakla bu işi oturmak hiç kolay olmadı. Ama bu süreçte hem kendi tecrübemiz hem de çalıştığımız danışmanlar sayesinde şuanda içimize sinen bir operasyon oluşturabildik.

Keza tedarikçilerimiz bir kısıtlamamız olmadığımız halde ilk günden beri aynı firmalar. İlk başta aynı dili konuşmakta zorlansak da beraber büyüyoruz, birbirimizden öğreniyoruz. Önemli olan doğru üreticiyi bulmak; doğru derken de hem ürün kalitesi hem de iyi niyet çok önemli. Biz bu konuda çok araştırdık ama çok da şanlıydık.

Kurumsal hayata son noktayı koyarken ana motivasyonun neydi?

15 sene boyunca sevdiğim bir işi, gurur duyduğum bir kurumda, çalışmaktan zevk aldığım insanlarla yaptım. Erken yaşta yönetici oldum. Maddi olarak mutluydum, ama senelerce hep aynı işi farklı seviyelerde yapıyor olmak beni mutlu etmemeye başladı. Ayrıca insan belli bir yaşta hayatını sorguluyor ve nelerden zevk aldığını, ilerisi için neler yapmak istediğini daha net görüyor. Sanırım ben bu dönemde ne yapmak istediğini bulabilen şanslı kişilerdenim.

Verdiğin karardan dolayı mutlu musun?

Çok mutluyum. Her şeyden önce Delicce ürünlerini çok beğeniyorum ve bu ürünlerin üzerinde markamızı görmekten gurur duyuyorum. Kendime ve aileme daha çok zaman ayırıp çalışma saatlerini ayarlayabiliyorum. Bu sayede bir sürü yeni insanla tanışıp, yeni yerler görüyorum ve yeni tatlar deniyorum. Delicce’yi kurarken bana destek olmak için çalışan ne kadar çok arkadaşım olduğunu ve bunun paha biçilemez bir zenginlik olduğunu fark ettim. Daha ne isteyebilirim :)

İyi bir zeytinyağı kullanıcısı olarak şahsen ben DELİCCE’n tüm ürünlerinin hastasıyım:) Ayrıca sayelerinde Ayvalık’tan zeytinyağı, Mersin’den nar ekşisi, Antakya’dan biber salçası getirtmemize de gerek kalmadı. Zeytinyağlı pratik yemek tarifleri ve yemek dışında kullanım rehberi için de www.delicce.com’u mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Cesaretin, azmin ve hayata bakış açın için sana gıpta eden birçok kişi adına seni tebrik ediyor, DELİCCE’nin başarılarına yenilerini ekleyeceğine inanıyorum.

Hayallerinizin, hayal kalmaması dileğiyle sevgiyle kalın…

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/