Cocukların Su İhtiyacı

Sevgili anne ve babalar, çocuklarda yetersiz su tüketiminin fiziksel performansın yanı sıra zihinsel performansı da olumsuz etkilediğini biliyor muydunuz? Yetersiz su tüketimi dikkatsizliğe yol açarak öğrenme yeteneklerinin verimli kullanılmamasına neden oluyor ve okul çağındaki çocuklarda başarısızlığı tetikliyor.

Çocukların günlük su ihtiyacını belirlerken birkaç konuyu göz önünde bulundurmamız gerekli.Yeni doğan bebeklerin vücudunda %75-80 oranında su bulunuyor. Yaş aldıkça bu oranlar geriliyor, ancak suya olan ihtiyaç artıyor. Günlük su ihtiyacı her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve hareketlilik durumuna göre değişiyor.

Çocukların harcadığı her kalori için 1,5 ml su ihtiyacı doğuyor. Örneğin 1400 kalori harcayan 12 yaşındaki bir çocuğun su ihtiyacı 2,1 litre oluyor. (1400*1,5= 2100 ml= 2,1 litre ) Bu hesaplama karmaşık göründüyse, National Academies Institute of Medicine Food and Nutrition Board’un yayınladığı günlük ortalama sıvı gereksinimi listesinden takip edebilirsiniz.

cocuklarda sıvı ihtiyacı

Çocuğumun yeterli su içip içmediğini nasıl anlarım ?

Yeterli su tüketip tüketilmediğini anlamanın en kolay yolu, tuvalete gitme sıklığını takip etmektir. Eğer çocuklar 2-3 saatte bir tuvalete gidiyorsa, idrarın yoğunluğu normalse ve rengi açık sarı ise bu çocuğun vücudunda yeterli su olduğu anlamına geliyor. Su tüketimini takip etme bilincinin yerleşmesi ve erken yaşlarda su içme alışkanlığının kazanılması olası böbrek hastalarına yakalanma riskinin azalmasını sağlayacaktır.

Yeterli su içimini sağlamak için ne yapabilirim?

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/