Balat ve Tomtom Mahallesi

Dün hiç hesapta yokken İstanbul’un iki gizli hazinesi, eski iki mahallesi Balat ve Tomtom mahallelerini gezdik.

Açıkçası sonbaharda yapılan ‘Tasarım Tomtom Sokakta’ biraz cılız kaldığı için bu sefer gitmeyi düşünmemiştim. Ancak çok sevdiğim bir arkadaşımın öncesinde kahve falı vaadi beni benden aldı :)) İyi ki de öyle olmuş, çünkü bu sefer şenlik gerçekten olması gerektiği gibi renkli ve hareketliydi. Yüzü aşkın tasarımcı katılmış. Sanatçı, gurme, gustosu olan tanınmış katılımcıların aktiviteye destek amacıyla ücretsiz olarak düzenledikleri bir dolu workshop, atölye, söyleşi var. Sokaklar Karaköy Midye Dolmacısı’ndan, ekşi mayalı ekmekçiye, dondurmacıdan çiçekçiye, fıstıkçıdan kahveciye çok renkli.

Gezi planımıza gelince; biz sabah erkenden yollara düşüp önce Balat’a gittik. Balat sokaklarında plansızca dolaşıp beğendiğimiz bir kahvecide sabah kahvelerimizi içtik. Sonrasında gezmemize devam ettik. Bu arada arabayla gidecekseniz park yeri bulmak kolay değil. Ben park yeri ararken mahalle üç tur atmış hatta yardımcı olmaya çalışan birkaç esnafla tanışmış oldum. Bir küçük anektot; Park yeri ararken döndüğüm sokakta karşıdan gelenler yol vermiyorlar. Hatta sıkıştırmaya çalışıyorlar. İki sürücüyü uyarmak için pencereyi açtım seslendim, adamlar tınmadı bile, geçip gittiler. Arkadan gelen mahalleli bir kadın sürücü ‘Hanımefendi ters yöndesiniz’ dedi! “Nasıl yani benim döndüğüm sokakta bir işaret yoktu.” dedim. “Evet yoktur. Balat’ta trafik levhaları eksik, sadece 3 ana sokağın en başında ve sonunda var. Bilmeniz lazım.” dedi :))) Size tavsiyem zaman kaybetmek istemiyorsanız Özel Balat Hastanesi’nin
yanındaki otoparkı kullanın.
Balat Sudan Hikayeler
Balat enteresan bir yer. 8-9 sene öncesine kadar bu mahallede ikamet edenler bile çıkıp sokaklarında rahatça dolaşamıyor, hatta fırına bakkala gidemiyormuş. Belli saatlerden sonra evlerinden dahi çıkamıyorlarmış. Mahalleli, her şey Savaş Ay’ın buradan bir ev almasıyla değişti diyor. Sonrasında dizi çekimleri, televizyon tanıtımları başlamış. İstanbulluların bölgeye ilgisi artınca, kalkınmış ve gelecek vaat eden bölgelerden biri olmuş.
IMG_0789
Balat’ta üçüncü dalga kahvecilerden çiğ börekçilere bir dolu küçük kafe var. Masalarda dantel örtülere, pencerelerde Vita tenekelerine dikili sardunyalara rastlamanız olağan. Neredeyse her köşebaşını bir fırın tutmuş. Mahalleyi dolaşırken taze ekmek kokuları mahlep kokularına karışıyor. Eskiciler, antikacılar bolca var. Ama iyi bir parça yakalamak için bolca gezmek lazım. Özel Fener Rum Lisesi kırmızı tuğlaları ve tüm haşmetiyle tabiri caizse mahallenin tepesinden bakıyor. Biz bu sefer mahalleyi kültür gezisi olarak değil, görsel şöleni içimize çekmek için dolaştık. Dükkanları gezdik, fotograf çektik, tekrar gelmek için nedenlerimizi not ettik.
İkinci durağımız “Tasarım Tomtom Sokakta” etkinliği için Tomtom Mahallesi. Son yıllarda yapılan renovasyonlarla çehresi değişen bölgede belli aralıklarla yapılan kültür sanat şenlikleri mahalleye ayrı bir hareket katıyor ve İstanbulluların çevredeki özgün dükkanları tanımalarını sağlıyor. Çukurcuma’nın alt kısmında yer alan bu alanda bolca sanat galerileri, tasarım mağazaları, şirin yeme-içme mekanları var. “Tasarım Tomtom Sokakta” ise tasarımcıları buluşturan, tasarım dünyasını ön plana çıkartan, her yıl yapılması hedeflenen, tasarım dünyasına ilham vermesi planlanan bir etkinlik. 11-14 Mayıs tarihleri arasında devam ediyor. 4 gün boyunca 100’ün üzerinde tasarımcı ürünlerini sergiliyorlar. Çeşitli workshop ve sohbetler, İKSV Tasarım Bienali ile paralel etkinlikler mevcut. Etkinlik detayı için tıklayın. Gezip dolaşıp acıkırsanız da Cuma kafe’de hamburger ve enginarlı ve çilekli salata şiddetle önerilir.

Henüz haftasonu programınızı yapmadıysanız, İstanbul’un nimetlerinden faydalanın derim. Falımda mı ne çıktı ? Bavulumu toplamışsam …)

No Comments

Site is using the Seo Wizard plugin by http://seo.uk.net/